Hoşgeldiniz :
Ürün Tescili
 
Çanakkale Marka Patent
TASARIM TESCİLİ

Tasarım Tescili, bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü. Tek tek veya aynı gruba giren tasarımlar çoklu dosyalarda başvurusu yapılabilir.

  • Endüstriyel Tasarıma Konu Olmayan Ürünler
  • Bilgisayar programları ve yarı iletkenlerin topografyalar.
  • Kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımlar.
  • Teknik fonksiyonunun gerçekleştirilmesinde.

Tasarımcıya, tasarıma ilişkin özellik ve unsurlarda hiç bir seçenek özgürlüğü bırakmayan tasarımlar koruma kapsamı dışındadır.

Tasarım Tescili Olabilme Kriterleri

Yenilik Kriteri

Kamuya sunma, sergileme, satış gibi yollarla piyasaya sürme, kullanma, tarif, yayım tanıtım veya benzer amaçlı faaliyetleri kapsar.

Ayırt Edicilik

Bir tasarımın ayırt edici niteliğe sahip olması, bu tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim ile herhangi bir tasarımın bir kullanıcıda yarattığı genel izlenim arasında belirgin bir farklılık olması anlamındadır.

Endüstriyel Tasarım Tescil süreçleri

TPE’ ye yapılan başvuru ile birlikte 2 – 3 aylık “Şekilsel İnceleme” süreci başlar. Bu inceleme neticelendiğinde 6 aylık “Bülten” süreci başlar. Tasarım başvuruları her ay yayınlanan iki bültende ilan edilir. Bülten tarihleri her ayın 9’u ile 24’üdür. Bülten süresi biten başvurumuzun, yaklaşık 2 aylık “Belgelendirme” süreci sonunda, Tescil Belgesi elimize ulaşır

Tasarım Hakkı Ne Zaman Kullanılmaya Başlar

Hakkın korunması, tasarım müracaatının yapıldığı tarih, saat ve dakika itibari ile başlar. Hakkın korunmaya başladığı tarih, başvurunun yapıldığı tarih değil başvurunun ilan edildiği ya da başvurunun ihtar ve sair yollar ile tecavüz edene bildirildiği tarihtir

Çanakkale Marka Patent
Duyurular
Anket
Web sitemizi begendiniz mi ?

Evet
Hayir
Yorum Yok
E-Bülten
Yeniliklerden haberdar olabilmek için maillistimize katılın...
Adınız
E-posta Adresiniz
Ekle   Çıkar
Döviz Durumu
  Alış Satış
$ USD 7.6630
7.6768
€ EURO 8.9277
8.9438
¥ JPY 7.2550
7.3030
£ GBP 9.7419
9.7927
Hava Durumu

Çanakkale Perşembe Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu En yüksek 29°C En düşük 20°C

--counter--